Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Preegzystencja dusz

Czy istnieje wspólny mianownik dla duchowych tradycji Wschodu i Zachodu? Czy chrześcijaństwo skrywa w sobie zapomniane koncepcje cyklicznej wędrówki dusz? Łącząc historię, teologię i filozofię, autorka zaprasza czytelnika do refleksji nad sensem ludzkiej egzystencji, sądem ostatecznym oraz możliwością oczyszczenia duszy po śmierci. Reinkarnacja w chrześcijaństwie. Preegzystencja dusz Olgi Cyrek to pasjonująca podróż w głąb dawnych i współczesnych poszukiwań duchowej prawdy. Dla wszystkich, którzy nie boją się zadawania pytań i odkrywania nieoczywistych związków między wiarą, filozofią i duchowością.

 

Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd podążamy? Gdzie byliśmy przed narodzeniem i co się z nami stanie po śmierci? Dlaczego na świecie jest tyle zła, przemocy i cierpienia? Czy możemy go uczynić lepszym? Czy świat czeka nieuchronna zagłada? To tylko kilka z wielu ponadczasowych pytań, jakie stawia sobie gatunek homo sapiens. Szukamy na nie odpowiedzi. Błądzimy. Potykamy się. Upadamy i tracimy nadzieję. Podnosimy się i pozbywszy się wątpliwości, szukamy dalej. Tak wiele błędów. I tylko jeden cel: prawda – „szukajcie, a znajdziecie”, „kto szuka, nie błądzi”, „poznaj prawdę, a prawda cię wyzwoli”. Święte księgi, przysłowia, mądrości ludów. Poznanie prawdy to cel religii i nauki. Poszukiwanie prawdy nadaje sens życia naukowcom, a jej odkrycie daje poczucie satysfakcji, radości, dumy, tryumfu, zaś po latach – spełnienia. Bez prawdy są tylko domniemania, hipotezy, konfabulacje. Stan zawieszenia i niepewności. Bez prawdy nie istnieje prawo, a bez prawa – państwo. Dla ludzi typu homo religiosus prawda jest iluminacją, czymś, czego nie da się zwerbalizować, a co stanowi najistotniejszy rdzeń istoty ludzkiej.

 

dr Jerzy Tomasz Bąbel

Biogram

Olga Cyrek – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończyła także studia pedagogiczne i logopedyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Autorka licznych artykułów naukowych opublikowanych w punktowanych wydawnictwach uznawanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na duchowości, psychologii czasu, koncepcjach wieczności w źródłach starożytnych i wczesnośredniowiecznych, a także na tematyce związanej z monastycyzmem, ascetyką, sztuką i ikonografią.
W 2024 roku wydała książkę pt. Między czasem a wiecznością. Obiektywność i subiektywność czasu w kontekście istnienia Boga (Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2024). Wykaz publikacji autorki dostępny jest w bazie OPI Ludzie Nauki.

 

 

 

PATRONAT NAD KSIĄŻKĄ OBJĘLI:

Ta strona używa plików Cookies. Pliki ciasteczek wykorzystywane są w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.